ინდოეთი ემზადება განუსაზღვრელი ქვეყნის მასშტაბით საპორტო გაფიცვისთვის, რომელიც, სავარაუდოდ, მნიშვნელოვან გავლენას მოახდენს ვაჭრობაზე და ლოჯისტიკაზე. გაფიცვა ორგანიზებულია პორტის მუშაკთა პროფკავშირების მიერ, რომ გამოთქვან თავიანთი მოთხოვნები და პრობლემები. შეფერხებამ შეიძლება გამოიწვიოს ტვირთის გატარებისა და გადაზიდვის შეფერხება, რაც გავლენას ახდენს როგორც იმპორტზე, ასევე ექსპორტზე. გადაზიდვების ინდუსტრიის დაინტერესებულ მხარეებს, მათ შორის ექსპორტიორებს, იმპორტიორებსა და ლოჯისტიკურ კომპანიებს, ურჩევენ ყურადღებით აკონტროლონ სიტუაცია და გააკეთონ აუცილებელი შეთანხმებები, რომ შეამცირონ გაფიცვის შედეგები მათ ოპერაციებზე. მთავრობა მონაწილეობს მოლაპარაკებებით კავშირის ლიდერებთან მცდელობაში საკითხების გადასაჭრელად და გაფიცვის თავიდან ასაცილებლად. თუმცა, ამ დროისთვის, არცერთი მიღწევა არ გამოცხადებულა და პროფკავშირები მტკიცედ რჩებიან თავიანთ პოზიციაზე. პოტენციური გაფიცვა მოდის იმ დროს, როდესაც ეკონომიკა აღდგენის ნიშანს აჩვენებს და ამ სამრეწველო მოქმედებამ შეიძლება სერიოზული გამოწვევა გამოიწვიოს ზრდის ტრაექტორიისთვის.
ბიზნესს მოუწოდებენ შეისწავლონ გადაზიდვის ალტერნატიული მარშრუტები და განიხილონ საჰაერო ტვირთის სახით, როგორც საგანგაშო გეგმა, მიწოდების ქსელების უწყვეტობის უზრუნველსაყოფად. გარდა ამისა, კომპანიებს ურჩევენ დაუკავშირდნენ თავიანთ კლიენტებსა და მომწოდებლებს, რომ მართონ მოლოდინები და მოლაპარაკება მოახდინონ შესაძლო შეფერხებებზე.
ვითარებას საერთაშორისო სავაჭრო პარტნიორები ყურადღებით უყურებენ, რადგან ინდოეთის პორტები მნიშვნელოვან როლს ასრულებენ გლობალურ ვაჭრობაში. მთავრობა ასევე განიხილავს აუცილებელი სერვისების კანონმდებლობის გამოყენებას, რათა შემცირდეს გაფიცვის გავლენა ეკონომიკაზე. ამასთან, ნებისმიერმა ამგვარი ნაბიჯი შეიძლება დაძაბულობდეს დაძაბულობას და კიდევ უფრო გაართულოს მოლაპარაკებებს პროფკავშირებთან.